هدیه دادن

هدیه دادن

هدیه دادن و گرفتن از قدیم الایام مورد توجه بشریت بوده است و به اندازه تاریخ  انسان، سابقه دارد. در واقع هزاران سال می باشد که مردم با به راه انداختن مراسم و جشن های مختلف به یکدیگر هدیه می دهند.

رعایت اصل ها  انجام هر کاری باعث می شود خوب تر  از پس آن بر بیایید. هدیه دادن همچنین  اصول خود را دارد. ممکن است  برای شما هم پیش آمده که بخواهید به کسی هدیه ای زیبا بدهیدبدهید.

به خصوص اگر آن شخص برایتان قابل احترام  باشد یقینا  استرس زیادی تحمل می کنید تا تصمیم بگیرید چه کادویی و چگونه به او بدهید؟ یا اینکه ایا حرف خاصی بزنید یا نه؟

چه وقتی  برای هدیه دادن بهتر می باشد، سر میز شام یا موقع خوردن دسر سرو کردن؟

البته کادو دادن اگر به خوبی انجام شود هم میتواند خاطره بر انگیز باشد هم تاثیر بالایی روی رابطه تان بگذارد در حالی که اگر اشتباهی انجام دهید می تواند مخرب هم باشد.

در ادامه 3 اصل  که کمک می کند بهتر این کار را انجام دهید را با هم یادداوری می کنیم

 

بنا بر گزاراشات انجام شده هدیه دادن ، بخش مهم و بالایی  از رابطه ها و تعامل ها جوامع انسانی را در بر دارد  و تعریف مشخصی از این روابط ایجاد می کند. هدیه، پیوند بین عضو ها​ی خانواده و دوستان حتی طرف های کاری و تجاری را محکم و استوار می کند.

مردم وقتی به یکدیگر هدیه می دهند، ابتدا از همه نشان می دهند که برای همدیگر ارزش قائل می باشند و به یکدیگر اهمیت می دهند. البته همچنین باعث  می شود که با  همدیگر  بیشتر فکر کنند و توجه نشان بدهند.

هر چند مفهوم هدیه در فرهنگ های گوناگون  گاهی مختلف  است، ولی  در اصل نشان دهنده توجهی می باشد که افراد به همدیگر ابراز می کنند. بیشتر  از مردم فکر می کنند زیباترین  هدیه یک هدیه ی گران قیمت می باشد .

هزینه ی هدیه دادن

ولی هزینه ی خرید هدیه هیچ تاثیری بر اثر پذیری آن نمی گذارد . قیمت یک هدیه هیچگاه آن را زیباتر، متناسب تر و یا دوست داشتنی نخواهد کرد. تنها چیزی که مهم میباشد نفس هدیه و هدیه دادن می باشد .

مساله ای که باید به آن توجه کنید این می  باشد که هدیه تان مورد علاقه مخاطب تان قرار باشد.

به همین دلیل می باشد که هرزگاهی یک هدیه ی کوچک و ساده را تا مدت ها به عنوان یادگاری مثل یک شی مهم نگهداری می کنیم اما یک کادو گرانقیمت را به محض اینکه کارایی آن تمام بشود دور می اندازید.

ارزش هدیه دادن موضوعی متفاوت با قیمت آن می باشد .

هدیه دادن و گرفتن، واضح ترین روشی است که فرد می تواند سلیقه خود را به طرف مقابل نشان می دهد و یا حتی برعکس، ممکن می باشد فردی بخواهد با کمترین صدمه به طرف مقابل رابطه شان را پایان برساند .

البته قیمت هدیه زمانی مهم می شود که بدانید مخاطب تان به آن اهمیت می دهد و برای خود قیمت هدیه را ملاک قرار داده است.

یا وجود اینکه اگر او از شما می خواهد  یک هدیه ی گران  قیمت برایش بخرید چاره ی دیگری نخواهید داشت.

او می تواند این کار را با هدیه دادن انجام بدهد. اشخاصی که به مقوله هدیه توجهی ندارند، معمولا این علائم و اشارات اجتماعی را بسادگی از دست می دهند.

هدیه دادن

بنا بر گزارشاتی از  روان شناسان هدیه دادن و گرفتن می تواند برای افراد بسیار مهم و خوب باشد و موجب سلامت روح و در نهایت جسم دو طرف باشد.

در واقع این عمل افراد را در شرایط برد ـ برد قرار می گیرند  و احساس های  خوب و بسیار خوشایندی در هر دو طرف ایجاد می کند و موجب صمیمیت و در نتیجه احساس امنیت بالاتری  می شود.

در واقع هدیه دادن و گرفتن باعث ترشح هورمون «سروتونین» می شود که در مغز افراد تنظیم کننده حالات روحی شان می باشد.

 

از یک طرفی تحقیقات نشان داده است که هدیه دادن به مرتبه ها  بیش از هدیه گرفتن شادی می آورد و وقتی این عمل به عادتی در زندگی تبدیل می شود، یقینا می تواند جلوی افسردگی را نیز  بگیرد.

چرا که  فرد هدیه دهنده از این که توانسته دیگری را شاد کند، احساس باارزش بودن می کند.

در حقیقت هدیه دادن را می توان در زمره کارهای نوع رفیقانه  قرار بگیرد . به خصوص زمانی که این کار بدون چشم داشت و توقع تلافی انجام ب شود، بسیار خوشحال کننده  است.

هدیه دادن خوب و مناسب؟

هدیه دادن به نظر ساده و بی دغدغه می آید، اما باید گفت کاری بسیار پیچیده می باشد  و ابتدا  از همه باید آداب آن را به خوبی بدانید.

هدیه خریدن از این نظر سخت می باشد  که معمولا نمی دانیم طرف هدیه گیرنده به چه چیزی علاقه مند می باشد.

درحقیقت نمی توانیم به راحتی وارد مغز او شده است و  از دریچه چشم های او جهان  را ببینیم و بفهمیم که او واقعا چه می خواهد.

حتی ممکن است گاهی اوقات این ناتوانی به تهیه هدیه هایی منجر می شود که از نظر گیرنده ارزشی نداشته باشد .

 

از طرفی رسم و رسوم های گوناگون  در فرهنگ های مختلف  هدیه دادن را بسیار سخت تر می شود .

اکثرا  در جوامعی که از تنوع فرهنگی برخوردارند، هنگام تهیه هدیه باید بسیار مراقب بود تا هدیه ای​مناسب تهیه بشود. در حقیقت  باید از سنت های همدیگر  که گاه از شهری با شهر دیگر مختلف است باخبر بود.

به هر  حال هدیه دادن خوب و زیبا  چیزی می باشد  که فرد هدیه دهنده به آن بسیار توجه بالایی دارد. در زیر به یکی  از ویژگی های یک هدیه خوب اشاره می کنیم :

هدیه دادن بی منظور و بی توقع

قبل از هر چیز باید گفت یک هدیه خوب و با ارزش هدیه ای می باشد  که بدون منظور و بدون توقع جبران داده می شود.

چرا که  اگر توقع جبران به میان می آید، ابتدا  فرد گیرنده هدیه را در شرایط خاصی قرار می دهید و شخص احساس می کند که مجبور می باشد  برایتان هدیه بخرد و در بعد بعدی  به او می فهمانیم که هدیه مان صمیمانه است  و از ته قلب نمی باشد .

 

هدیه دادن به اطرافیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *